Diz ekleminin yaşın ilerlemesine ya da çeşitli travmalara bağlı olarak yıpranmasına diz kireçlenmesi adı verilir. Diz kireçlenmesinden korunmanın yolları aşağıdaki gibi maddelenebilir.

  • Bacaklar vücudun ağırlığı taşıyan önemli uzuvlardır. Bacaklara binen yük ne kadar fazla ise hareketi sağlayan diz ekleminin yıpranma riski de o kadar yüksek olacaktır. Yürüyüş sırasında diz eklemine binen ağırlık kişinin kilosunun 3 ile 6 katına kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle diz kireçlenmesini önlemek için dikkat edilecek ilk unsur obeziteden kaçınmaktır. Diz kireçlenmesi tanısı konulduktan sonrada fazla kilolarınızdan kurtulmanız tedavide faydalı olacaktır.

 

  • Eklemlerin sağlığı için egzersiz önemlidir ancak tercih edilen egzersizlerin zorlayıcı olmaması gerekir. Temposu yüksek olmayan yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi sporların haftada 4-5 defa ve 30 dakikalık pediyotlarda yapılması uygundur.

 

  • Kemik erimesi kireçlenmede etkilidir. Bunun nedeni kireçlenmeye bağlı olarak kemiklerde oluşan şekil bozuklukları ekleme fazladan yük binmesine neden olmasıdır. Bu nedenle kemik yapısının korunması için takviye olarak kalsiyum ve hormon kullanımı önerilebilir.

 

  • Eklemi ilgilendiren menisküs ve çapraz bağ yaralanmaları gib kırıkdak hastalıkları doğru ve geciktirmeden tedavi edilmelidir. Yapılan araştırmalarda tedavi edilmemiş ön çapraz bağ yırtılmalarından 10 yıl sonra eklemde kireçlenme riskinin ciddi oranda arttığı belirlenmiştir.