Diz eklemi kalsifikasyonu (Diz osteoartriti, gonartroz) Yetişkin hastalarda diz ağrısının en yaygın nedeni eklem eklem kıkırdaklarını (osteoartrit, kalsifikasyon), menisküs yaralanmaları, intra artiküler bağların yırtılması ve rüptürü (ön çapraz bağ veya lateral) bağ yırtığı), eklem içi zarın iltihabı, dizin anormal hareketlerle lateral yer değiştirmesi.

Diz ekleminin osteoartriti, sadece başka bir hastalığı olmayan yaşlanma süreci nedeniyle görülebilir, ancak çeşitli romatizmal hastalıklar (romatoid artrit vb.), Travma sonrası eklem kıkırdak kaybı (travma sonrası artrit) ve kemiğin ölümü nedeniyle ortaya çıkabilir. eklemi oluşturan hücreler (osteonekroz).

Osteoartritte Belirtileri

Genellikle ağrı yavaş yavaş artar ve zamanla giderek artar. Bazen ani ağrı atakları olabilir. Eklemde sertlik ve şişme görülebilir. Hastalar bükülmek ve dizlerini tamamen açmakta zorlanırlar. Eklem hareketinin açılması azalır. Uzun süreli hareketsizliğin ardından ağrı ve şişlik şikayetleri genellikle daha fazla artar.

Yürüme, çömelme ve merdiven çıkma, acıyı en çok artıran hareketlerdir. Dizdeki ağrı genellikle eklemde zayıflık ve içeriden ağrı olarak ifade edilir. Bazen diz ve sesin kilitlenmesi veya ağrı ile çatlama hissedilebilir.

Ağrı lokalizasyonu ve eklem hareket açıklığının miktarı eklem muayenesi sırasında dikkate alınır. Teşhis için her iki dizin karşılaştırmalı doğrudan sıkıştırılmış röntgeni. Kıkırdak kaybının miktarını belirlemek ve menisküs ve bağlar hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekirse diz MRI istenebilir.

Osteoartritte Tedavisi

Erken evre osteoartritli hastalar için yaşam tarzı yeniden düzenlemeleri, egzersiz, yük dağılımını kolaylaştırmak için stik ve diğer yardımcı yöntemler kullanılabilir.

İlaç tedavisi, genellikle steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ile ağrı kesiciler Akut bir ağrı atağı sırasında, sinovit varsa veya hasta cerrahi tedaviyi reddettiğinde ağrıyı kontrol etmek için kullanılır. Bu ilaçların uzun süreli kullanımda karaciğer, böbrek ve mide hastalığına neden olduğu kesinlikle bilinmektedir.

Erken evre osteoartritte kıkırdak kaybını yavaşlatmak için ilaç olmayan beslenme destekleri (glukozamin ve kondroitin) verilebilir.

Eklem içi enjeksiyonlar çoğunlukla orta evre osteoartritinde kullanılırken, akut atak yoktur ve ağrının kontrol altında olduğu durumlarda. Kliniklerimizde hem diz içi sıvı olan hyaluronik asit hem de hastaların kendi kanından santrifüj enjeksiyonları ile üretilen trombosit açısından zengin plazma (PIP) uygulanmaktadır. Ameliyat olmayacak ileri evre hastalar için eklem içi steroid enjeksiyonları önerilmektedir.